یبوست در کودکان کودک

علت یبوست در نوزادان

مقابله با یبوست در نوزادان ممکن است دشوار باشد. از این گذشته، هرگز خوب نیست که کودک خود را در حال ناراحتی یا درد ببینید. اما سعی کنید نگران نباشید. یبوست کودکان و نوزادان نسبتاً شایع است.

در اینجا نگاهی به عوامل ایجاد یبوست در نوزادان، نحوه رفع یبوست در نوزادان و درمان یبوست نوزاد می اندازیم.

 

علت یبوست در نوزادان چیست؟

تعدادی از علل احتمالی یبوست در نوزادان وجود دارد که عبارتند از:

  • کودکی که شکمش را ماساژ می دهد…

اگر کودک شما ناخوشایند بوده و به اندازه معمول غذا نمی‌خورد یا نمی‌نوشد، ممکن است دچار کم آبی شود. این کمبود غذا و مصرف مایعات می تواند منجر به یبوست آنها شود.

تغییر در رژیم غذایی کودک شما؛ به یاد داشته باشید که سیستم گوارش کودک شما کاملاً جدید است، بنابراین سازگاری با غذاهای جدید نیاز به تمرین دارد.

مصرف کم فیبر؛ اگر کودک شما در حال از شیر گرفتن است، مطمئن شوید که او رژیم غذایی متنوعی از جمله میوه ها، سبزیجات و غلات دارد که همگی منابع عالی فیبر هستند. عدم انجام این کار ممکن است منجر به یبوست شود.

همچنین ممکن است دلیل روانی برای یبوست کودک شما وجود داشته باشد. به عنوان مثال، اگر مدفوع کردن به کودک شما آسیب می رساند (شاید به دلیل یک پارگی کوچک در کانال مقعدی که به آن شقاق می گویند)، برای جلوگیری از درد ممکن است جلوی رفتن خود را بگیرند. به دنبال آن، اگر نوزادان به هر دلیلی عادت به خودداری از مدفوع کنند، می‌تواند به عادتی تبدیل شود که به آن ادامه دهند.

مطمئن باشید که در اکثر موارد ،یبوست نوزاد را می توان با برخی تنظیمات ساده کاهش داد.

 

بیشتر بخوانید : چگونه یک برنامه خواب خوب برای کودک ایجاد کنیم؟

 

علائم یبوست در نوزادان:

معمولاً به دلیل علائم و نشانه‌های زیر می‌توانید تشخیص دهید که آیا کودکتان یبوست دارد یا خیر:

  • مدفوع تاخیری یا نادر (کمتر از سه بار در هفته).
  • مدفوع کوچک، خشک و سفت است.
  • کودک شما درد دارد و برای رفتن به توالت مشکل دارد.
  • باد یا مدفوع بدبو.
  • باد بیش از حد
  • اشتهای ضعیف
  • کمبود انرژی و بی حالی.
  • یه شکم سفت

اگر کودک شما هر یک از علائم یبوست را نشان می دهد، باید با پزشک یا پزشک عمومی خود صحبت کنید. آنها می توانند راهنمایی هایی را در مورد تسکین یبوست نوزاد و اینکه آیا درمان یبوست نوزاد مورد نیاز است ارائه دهند.

اگر کودک شما کمتر از یک سال سن دارد، بررسی علائم کودک ما ابزار مفیدی برای کمک به شناسایی علائم یبوست در نوزادان است.

 

چگونه به نوزادانی که یبوست دارند،کمک کنیم:

چگونه به کودک یبوست کمک کنیم سوالی است که بسیاری از والدین از خود می پرسند. اگر شما یکی از آنها هستید، قطعا تنها نیستید. اما بهترین اشکال برای رفع یبوست نوزاد چیست؟

  • در اینجا چند نکته کاربردی در مورد چگونگی رفع یبوست در نوزادان وجود دارد:

به آرامی پاهای کودکتان را طوری حرکت دهید که انگار در حال دوچرخه سواری است.

همچنین می توانید ماساژ شکم نوزاد را برای یبوست امتحان کنید. این شامل ماساژ ملایم و با دقت شکم کودک شما برای کمک به تحریک روده او است.

ورزش بدنی همچنین به حرکت سیستم گوارشی کودک شما کمک می کند، بنابراین بازی فعال و به دنبال آن یک حمام گرم خوب را تشویق کنید – راه دیگری برای کاهش علائم یبوست نوزاد.

این مراحل می‌تواند واقعاً برای به حرکت درآوردن چیزها مفید باشد، اما اگر هیچ بهبودی نمی‌بینید، با پزشک عمومی یا بازدیدکننده سلامت خود گپ بزنید.

 

علائم یبوست در کودکان
علائم یبوست در کودکان

 

یبوست در نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند:

آیا نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند ممکن است دچار یبوست شوند؟ پاسخ ساده این است: بله. در حالی که یبوست در نوزادانی که فقط با شیر مادر تغذیه می‌شوند نادر است، اما همچنان ممکن است اتفاق بیفتد.

به یاد داشته باشید که نوزادانی که به طور انحصاری با شیر مادر تغذیه می شوند، تا زمانی که شروع به خوردن غذاهای جامد نکنند، به چیزی غیر از شیر مادر (از جمله آب) نیاز ندارند. توصیه می شود این اتفاق تا زمانی که کودک شما حدوداً 6 ماهه نشده است، رخ ندهد.

 

بیشتر بخوانید : رفلاکس نوزاد چیست؟

 

یبوست در نوزادانی که با شیر خشک تغذیه می شوند:

یبوست در نوزادانی که با شیر خشک تغذیه می شوند، شایع تر است. اگر اخیراً شروع به دادن شیر خشک به کودک خود کرده اید و متوجه تغییری در حرکات روده او شده اید، احتمالاً شکم او به سادگی با این تغییر سازگار شده است.

اگر متوجه شدید که با یبوست کودک تغذیه شده با شیر خشک مواجه هستید، مطمئن شوید که طبق دستورالعمل سازنده غذا تهیه می کنید. هرگز توصیه نمی‌شود که مقدار پودری را که استفاده می‌کنید کاهش یا افزایش دهید، زیرا مقدار کم آن غذای مورد نیاز آنها را تامین نمی‌کند و مصرف بیش از حد آن می‌تواند باعث یبوست شود یا کودک شما را بیمار کند. همچنین می توانید سعی کنید به کودک خود آب خنک و جوشانده را در بین شیرهای معمولی خود بدهید.

اگر علائم ادامه یافت و به توصیه های بیشتری نیاز داشتید، در صحبت با پزشک، داروساز یا پزشک عمومی خود در مورد سایر راه حل های تغذیه ای موجود برای کمک به مدیریت یبوست کودک خود تردید نکنید.

یبوست در نوزادان از شیر گرفته شده:

اگر کودک شما شروع به از شیر گرفتن کرده است، ممکن است متوجه شوید که تغییر در رژیم غذایی او منجر به تغییر عادات توالت رفتن او نیز می شود. بنابراین اگر مشکوک هستید که کودکتان یبوست دارد و به تازگی از شیر گرفتن را شروع کرده اید، این می تواند عاملی موثر باشد زیرا دستگاه گوارش کودک شما به این تغییر عادت می کند. این بسیار مهم است که کودک شما فیبر کافی در رژیم غذایی خود دریافت کند، بنابراین اگر کودک شما یبوست دارد، می توانید فیبر بیشتری به شکل غلات، آلو و نخود فرنگی اضافه کنید.

o.pooramini
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *