کولیک و نفخ در کودکان

کولیک و نفخ در کودکان

کولیک و نفخ در کودکان یک مشکل رایج است که از هر پنج نوزاد یک نفر را تحت تاثیر قرار می دهد.برخورد با نوزاد کولیکی می تواند خسته کننده و نگران کننده باشد. اما ابتلای کودک شما به کولیک به این معنی نیست که او خوب نیست یا اینکه شما کار اشتباهی انجام می دهید یکی از مهمترین چیزهایی که باید بدانید این است که هیچ اثر طولانی مدتی ندارد. بنابراین در حالی که درمان کولیک می تواند بسیار استرس زا باشد، می توانید مطمئن باشید که جای نگرانی نیست.

بنابراین کولیک در نوزادان چیست؟ در اینجا اطلاعات بیشتری در مورد علائم کولیک در نوزادان، نحوه درمان کولیک در نوزادان و موارد مختلفی که باعث تسکین کولیک نوزاد می شود، خواهید یافت. همچنین نکاتی برای تسکین و آرامش کودک مبتلا به کولیک وجود دارد.

کولیک در نوزادان چیست؟

گریه در نوزادان یکی از مواردی است که در مورد فرزندپروری به میان می آید. با این حال، اگر متوجه شدید که کودک شما بیش از سه ساعت در روز، سه روز از هر هفته یا بیش از یک هفته گریه می‌کند، ممکن است با نوزاد کولیکی سروکار داشته باشید.

کولیک توسط NHS اینگونه تعریف می شود: «زمانی که کودک زیاد گریه می کند اما دلیل واضحی وجود ندارد».

نوزادان از چه سنی به کولیک مبتلا می شوند؟

کولیک زمانی که نوزاد تنها چند هفته دارد شروع می شود و معمولاً در سن 6 ماهگی متوقف می شود.

علت کولیک در نوزادان چیست؟

علت ایجاد کولیک در نوزادان مشخص نیست، اما یکی از دلایل احتمالی این واقعیت است که نوزادان در دوران جوانی غذا را سخت‌تر هضم می‌کنند.

از آنجایی که هیچ دلیل مشخص و مشخصی برای قکولیک وجود ندارد،تمرکز روی علائم و نحوه مراقبت از خود و کودکتان در حین برخورد با آن مفیدتر است.

اما با این حال لیبرا مارکت برای رفع دائمی کولیک به شما قطره ضد نفخ و کولیک اینفاکول پیشنهاد می کند.

بیشتر بخوانید : رفلاکس نوزاد چیست؟ 

 

علائم قولنج در نوزادان:

به طور کلی، علائم و نشانه های کولیک در نوزادان عبارتند از :

  • گریه شدید (معمولا بیش از سه ساعت در روز)
  • مشت های گره کرده
  • صورت سرخ و برافروخته
  • قوس شدن پشت.
  • باد شکم
  • کودک شما زانوهای خود را به سمت شکم می کشد.

اگر کودک شما هر یک از این علائم را نشان می‌دهد، مهم است که با پزشک، داروساز یا پزشک عمومی خود صحبت کنید تا در مورد اینکه چه کاری باید انجام دهید، مشورت کنید.

همچنین یادداشت برداری از دفعات گریه کودک و مدت زمانی که بین شیر خوردن و شروع علائم می گذرد نیز مفید است. این به متخصص سلامت شما اجازه می دهد تا تشخیص دهد که آیا کودک شما از کولیک رنج می برد یا خیر و در مورد گزینه های موجود برای کمک به مدیریت آن با شما صحبت کند.

کولیک در نوزادان
کولیک در نوزادان

 

چگونه یک نوزاد مبتلا به کولیک را آرام کنیم و به جلوگیری از گریه او کمک کنیم؟

کولیک در نوزادان تازه متولد شده با گریه های مکرر و طولانی خود را نشان می دهد. بنابراین سوال اصلی که ممکن است به عنوان والدین داشته باشید این است که چگونه گرایه یک نوزاد کولیکی را متوقف کنید. این احتمالاً با بررسی نحوه خوابیدن نوزاد کولیکی از نزدیک دنبال می شود.

وقتی نوبت به آرامش دادن به کودک شما می رسد، هیچ اندازه یکسانی وجود ندارد و همه چیز در مورد امتحان کردن چیزهای مختلف است، تا ببینید چه چیزی جواب می دهد. در اینجا چند روش آزموده شده وجود دارد که برای تسکین کولیک نوزاد شناخته شده است:

از حرکات تاب دادن ملایم برای آرام کردن کودک خود استفاده کنید – شاید سعی کنید آنها را روی شانه خود تکان دهید.

نگه داشتن آنها را در موقعیت های مختلف آزمایش کنید و کودک خود را در حین شیر خوردن و تا زمانی که براتون ممکن است پس از آن در حالت عمودی نگه دارید.

اگر در حال تغذیه با بطری هستید از یک سرپستانک با جریان سریع استفاده کنید – سوراخ های کوچک روی سرپستانک می تواند منجر به بلع بیش از حد هوا در حین تغذیه شود.

همیشه کودک خود را بعد از شیر دادن باد دهید.

سعی کنید آنها را با نویز سفید آرام کنید (مثلاً سشوار، رادیو یا تلویزیون پس‌زمینه)

به آنها حمام آب گرم بدهید و سپس آنها را در یک پتوی گرم بپیچید.

کودکتان را در کالسکه بگذارید و او را برای قدم زدن ببرید.

آنها را برای رانندگی در ماشین ببرید – حرکت و زمزمه موتور می تواند واقعا آرامش بخش باشد.

به آنها یک مالش ملایم شکم یا پشت بدهید.

ماساژ کودک برای کولیک نیز ممکن است گزینه ای برای کمک به تسکین کودک کولیکی شما باشد. همیشه بهتر است در اینجا ازمشاور سلامت خود کمک بگیرید. .

به نوزاد خود نوازش های فراوان بدهید.

بیشتر بخوانید : کودک شما با گریه کردن چه چیزی میخواهد به شما بگوید؟

 

آیا نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند می توانند به کولیک مبتلا شوند؟

پاسخ بله است. کولیک یک بیماری بسیار شایع است که نوزادان را بدون توجه به اینکه از شیر مادر تغذیه می کنند یا با شیر خشک، تحت تاثیر قرار می دهد.

کولیک در نوزادان چقدر طول می کشد؟

کولیک بیشتر در نوزادانی رخ می دهد که بین چند هفته تا چهار ماهگی هستند. با این حال، تکرار نشدن کولیک تا زمانی که کودک شما حدوداً شش ماهه شود، ادامه یابد.

چه غذاهایی باعث ایجاد کولیک در نوزادان می شود؟

علت ایجاد کودک در نوزادان تا حد زیادی ناشناخته است. به همین دلیل، تعیین دقیق غذاهایی که در ایجاد کولیک در نوزادان نقش دارند یا اصلاً ارتباطی وجود دارد، بسیار دشوار است.

اگر در حال شیردهی هستید، ممکن است وسوسه شوید که برخی از غذاها، به عنوان مثال لبنیات، را از رژیم غذایی خود حذف کنید، اگر مشکوک هستید که باعث تحریک کودک شما می شود. با این حال، توصیه نمی شود که در رژیم غذایی خود تغییری ایجاد کنید، از جمله اجتناب از هر گروه غذایی خاص.

 

o.pooramini
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *